Spremembe Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

Vas zanima, do katerega leta bomo po novem delali? Sprejet je bil namreč nov Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki prinaša kar nekaj sprememb glede upokojitvene starosti in pokojnine osnove. Zakon začne veljati s 1. januarjem 2013.

4. decembra 2012 je bil v Državnem zboru Republike Slovenije sprejet nov Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), ki bo začel veljati s 1. 1. 2013.

Kaj prinaša nov zakon?

Bistvene spremembe Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju so med drugim:

  • Upokojitvena starost se je za oba spola dvignila na 65 let oziroma 15 let zavarovalne dobe (to je t.i. starostna upokojitev).
  • Pravica do predčasne upokojitve pri 60-ih: pravico do predčasne upokojitve zavarovanec lahko pridobi pri starosti 60 let, če dopolni najmanj 40 let pokojninske dobe, vendar predčasen odhod v pokoj vpliva na višino pokojnine.
  • Možnost delne upokojitve: ta je namenjena stimuliranju podaljševanja delovne aktivnosti in kasnejšega pokoja zavarovancev.
  • Pri pokojninski osnovi se upošteva 24 najugodnejših let zavarovanja od leta 1970 dalje. Podaljševanje obračunskega obdobja za izračun pokojnin ne bo zniževalo pokojnin, saj se ukinja dosedanje usklajevanje novih pokojnin s pokojninami že upokojenih.
  • Dokup pokojninske dobe: omogočen bo dokup zavarovalne dobe za obdobja, ki niso všteta v pokojninsko dobo, za skupno največ 5 let zavarovalne dobe.
  • Spremenjeno je tudi usklajevanje pokojnin, informativna osebna evidenca, prilagoditev poklicnega zavarovanja ter dodatno zavarovanje za zagotovitev dodatnega dohodka, dodatni pa so bonusi za nadaljnjo aktivnost in malusi za predčasno upokojevanje. Več o teh spremembah si lahko preberete na spletni strani http://www.mddsz.gov.si/.

Zaposleni, ki bodo v času veljavnosti ZPIS-1 izpolnili pogoje za upokojitev se bodo lahko upokojili tudi po uveljavitvi ZPIZ-2, in to ne le v letu 2013 ampak kadarkoli se bodo odločili za upokojitev)

Z novim zakonom bodo imeli tudi delodajalci določene spodbude. V ZPIZ-2 so določene stimulacije za zaposlovanje starejših, mladih, mater z otrokom mlajšim od 3 leta ter za podjetnike, ki prvič registrirajo samostojno dejavnost. Stimulacije so v obliki znižanih prispevkov delodajalcev. Samostojni podjetniki so v prvih 12 mesecih po prvem vpisu v sodni register oproščeni plačila prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca v 50% zneska prispevka, v naslednjih 12 mesecih pa se plačilo prispevka zmanjša za 30%.

Zakaj je reforma pokojninskega sistema nujna?

Reforma pokojninskega sistema je bila nujno potrebna iz več razlogov, najpomembnejša pa sta finančna vzdržnost pokojninske blagajne in preprečitev nadaljnjega padanja pokojnin. Glavni razlogi za sprejetje novega Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju so:

  • Podaljšanje dejanske upokojitvene starosti (v Sloveniji se upokojujemo prekmalu, povprečna starost ob upokojitvi znaša 58 let in 8 mesecev za ženske in 61 let in 9 mesecev za moške).
  • Doba prejemanja pokojnine se povečuje (v obdobju med 2000 do 2011 se je podaljšala za ženske za 4 leta in 7 mesecev).
  • Razmerje med zavarovanci in upokojenci (po podatkih Statističnega urada RS je bilo leta 2011 30,1% vseh prebivalcev Slovenije upokojenih).
  • Razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino (pokojnine se relativno zmanjšujejo glede na plačo; razmerje med plačo in pokojnino se je znižalo s 75,3 % v letu 2000 na 63,1 % v letu 2011).
  • Povprečna pokojninska doba starostnih upokojencev (v letu 2011 je v povprečju znašala 32 let in 7 mesecev, kar je veliko manj kot zastavljena delovna doba 40 let).


Vir: Ministrstvo za delo družino in socialne zadeve

Želite biti na tekočem o prostih delovnih mestih, na svoj e-naslov?
Brezplačni E-informator vam to omogoča.